W 2003 roku w Polsce wyznaczonych było blisko 59 tysięcy kilometrów szlaków turystycznych, w tym przeszło 9 tysięcy kilometrów stanowiły szlaki rowerowe. W okolicach Bydgoszczy zlokalizowanych jest pięć szlaków rowerowych, a w samym mieście sześć. Kilka z nich udało mi się już przedstawić w poprzednich częściach tego cyklu. Położenie geograficzne miasta, czyli tereny zielone, pola i łąki uprawne, a także bliskość węzłów wodnych, sprawia że mieszkańcy chętnie udają się na turystyczne wycieczki. Aby poszukać dla siebie ciekawych miejsc do podróży nie potrzeba wiele wysiłku. Przed wyruszeniem na trasę, należy się dobrze przygotować. Poza dobraniem odpowiedniego roweru i sprawdzenia jego poprawnego działania, należy posiadać też wiedzę niezbędną do poruszania się po szlakach turystycznych.
Wyznaczone szlaki rowerowe oznakowane są, zgodnie z normami PTTK, specjalnymi symbolami, które wyznaczają ich przebieg i ułatwiają odnalezienie właściwej drogi. A jest to dla szlaków krajowych: biały kwadrat z czarnym symbolem roweru, a pod nim pasek, kropka lub strzałka z kolorem szlaku; dla szlaków międzynarodowych: biały kwadrat z zielonym symbolem roweru, a pod nim litera R i numer szlaku, dodatkowo obok może znajdować się kropka lub strzałka. Pomimo tego, że znaki te uznane zostały za dodatkowe znaki drogowe to należy pamiętać, że szlaki rowerowe nie są drogami rowerowymi w rozumieniu Ustawy „Prawo o ruchu drogowym”.
Wiele osób uważa, że kolory szlaków rowerowych odpowiadają stopniom trudności pokonania ich. Chciałabym zaznaczyć, iż jest to mit. Kolory szlaków nie mają nic wspólnego z ich długością, ilością podjazdów czy rodzajem nawierzchni po jakich są poprowadzone. Mają jedynie na celu odróżnienie jednego szlaku od drugiego, gdy na danym odcinku poprowadzonych jest ich kilka lub gdy się krzyżują.
Początek i koniec szlaku rowerowego oznaczony jest kropką.
Zmiana kierunku sygnalizowana jest strzałką.
Podstawowym oznaczeniem jest prostokąt.
Dodatkowymi znakami na trasach są drogowskazy.
Zdarza się także, że na długości całego szlaku pieszego lub jego odcinku dopuszczony jest także ruch rowerowy. Wówczas zobaczymy właśnie taki znak.
W naszym regionie wyznaczona jest także Międzynarodowa Trasa Rowerowa R1, która jest obecnie najdłuższą w Europie. Łączy Calais we Francji z Petersburgiem w Rosji. Drogowskazy, które możemy spotkać w naszym województwie wyglądają tak jak na obrazku.
Opracowane na podstawie: http://www.znaki-drogowe.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=70:znaki-na-szlakach-turystycznych&catid=58:znaki-na-szlakach-turystycznych&Itemid=93
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz